תוספי נגישות לדפדפנים

 

אתרים רבים  מציגים עמודי מאמרים הכוללים מידע עודף כגון פרסומות, קישורים מומלצים, וידאו או אודיו המתנגנים אוטומטית ועוד. על מנת לסייע  לגולשים למטב את הגלישה באתר ואת חוויית הקריאה לרבות התמקדות בקריאת התוכן המרכזי בלבד פותחו תוספים לדפדפנים השונים המאפשרים לבצע התאמות מראה ממשק משתמש והצגת העמוד בתצוגת קריאה בלבד תוך מתן אפשרות להתאמות ממשק משתמש לשינוי צבעי רקע וצבעי טקסט, שינוי סוג וגודל גופן, אפשרויות מרווח בין שורות, תפעול באמצעות מקשי קיצור במקלדת ועוד. בנוסף לכך תוספים מסוימים מאפשרים הפיכת דפי אינטרנט לתצוגה לינארית (שטוחה) המציגה רק טקסט וקישורים.

בעמוד זה מרוכזים רשימת תוספים  לדפדפנים Mozilla Firefox ו Google Chrome אשר יכולים לסייע בעת הגלישה  באתרי אינטרנט.  מרבית התוספים מסייעים לאנשים עם  לקויות ראייה ואנשים עם קשיי קריאה בהתאמת מראה האתרים.

דפדפן Mozilla Firefox

התאמות מראה

Stylish

התקנת ערכות נושא לאתרים נבחרים לרבות רשתות חברתיות כמו פייסבוק, יוטיוב, טוויטר, טמבלר ועוד.

Styles Tuner

תוסף המאפשר  התאמה אישית של דפי אינטרנט לשינוי גופן, גודל גופן, צבע טקסט, צבע רקע, צבעי קישורים (שהופעלו ושלא הופעלו). מעצבי אתרים יכולים  להיעזר בתוסף זה בכדי לבחון כיצד  ייראו דפי אינטרנט עם התאמות השונות. הם גם יכולים להעתיק את קוד העיצוב  ולהכניסו לקוד ה CSS באתר.

Theme Font & Size Changer

שינוי גופנים עבור ממשק המשתמש של הדפדפן בתפריטים, תיבות דו שיח, וחלונות בממשק המשתמש (לא באתרי האינטרנט עצמם)

קריאה נוחה יותר ב Mozilla Firefox

Better Reader

מאפשר כניסה למצב קריאה והתאמת גופנים, צבע טקסט, צבע רקע ופריסת קריאה.

Tranquility Reader 2.0  

התוסף מאפשר קריאת דפי אינטרנט ללא הפרעות על ידי הצגת התוכן העיקרי בלבד. ניתן לבצע מגוון התאמות מראה כגון התאמת צבע רקע, צבע גופן, סוג גופן, גודל גופן, יישור ועוד. בנוסף ניתן לטעון דפי אינטרנט לקריאה ממוטבת על ידי לחיצת קליק ימני על הקישור שייפתח בתצוגת קריאה נוחה יותר. כמו כן ניתן לייצא את דף האינטרנט לקריאה במצב Offline.

Textise

מאפשר להפוך כל דף אינטרנט לגרסת טקסט בלבד. התוסף עשוי לסייע לחלק מהאנשים הנעזרים בתוכנות קוראות מסך ובאתרים עמוסים ברכיבים הפוגעים בתפקודם של חלק מקוראי המסכים.

Image Zoom

תוסף המאפשר להגדיל תמונות המופיעות בדפי אינטרנט

Wired-Marker

מתן אפשרות לסמן בהדגשה קטעי טקסט  באתרי אינטרנט.  בגלישה חוזרת באתר, הקטעים שהודגשו יישארו מודגשים.  ניתן לערוך ולשנות הדגשות וצבעים לרבות איפוס ומחיקת כל ההדגשות. התוסף אינו מציג הדגשות במצב של ניגודיות גבוהה כשנעזרים בצבעי ניגודיות גבוהה ששונו ברמת הדפדפן ומערכת ההפעלה.

 

דפדפן Google Chrome

התאמות מראה

ניגודיות גבוהה

גוגל פיתחה תוסף לכרום המאפשר להגדיר צבעי ממשק משתמש לאתרי אינטרנט.

סרגל נגישות Enable

תוסף חינמי לדפדפן Google Chrome המספק מגוון התאמות נגישות כגון התאמת מראה ממשק משתמש לרבות  בחירת צבעים וגופנים, שיפור הנגישות למשתמשי מקלדת ולתוכנות קוראות מסך.

Color Enhancer

תוסף נוסף מבית היוצר של גוגל המאפשר להתאים את מראה אתרי  האינטרנט לסוגים שונים של עיוורון צבעים

קריאה נוחה יותר

Readability

תוסף המאפשר להציג דפי אינטרנט בצורה קריאה יותר על ידי הסרת פרסומות ומסיחים אחרים. התוסף פועל גם במכשירים ניידים ומאפשר שמירת דפי אינטרנט לקריאה בשלב מאוחר יותר, תיוג דפי אינטרנט, שליחה לקריאה בקינדל ועוד.

תוספים נוספים להתאמת מראה ממשק משתמש

OpenDyslexic

תוסף המאפשר להגדיר גופנים המותאמים לאנשים עם לקויות למידה.

עודכן ע"י אילנה בניש בתאריך 20.03.2017