יתרונות הנגישות לאינטרנט

רשת האינטרנט הופכת להיות חלק בלתי נפרד מחיינו. היא משרתת את האדם מבחינה אישית, בריאותית, תרבותית, מקצועית, לימודית, אקדמית, צרכנית, ועוד. בעוד שאתרי אינטרנט זמינים ונגישים כמעט לכל דורש. ואולם, לא כך הדבר עבור אנשים עם מוגבלות. אנשים עם מוגבלות מתקשים בעת הגלישה ברשת האינטרנט בין שמדובר בגלישה לצורך צריכת מידע (אישי, חברתי או מקצועי) ובין כשמדובר בגלישה לצורך ביצוע פעולות.

מחקרים מוכיחים כי נגישות לאינטרנט אכן משפרת את איכות חייהם של אנשים עם מוגבלות אך לאור העדר הנגישות באתרי אינטרנט רבים מצביעים מחקרים גם על הקשיים העומדים בפני אנשים עם מוגבלות בעת הגלישה ברשת האינטרנט. כך למשל נמצא כי ככל שדרגת המוגבלות קשה יותר כך הקושי לגלוש ברשת האינטרנט ולנצל את משאביה האדירים נמוכים יותר ותחושות התסכול גבוהות יותר. עוד נמצא כי מספר האנשים עם מוגבלות הגולשים ברשת האינטרנט ומנצלים את משאביה מהווה כמחצית בהשוואה לאוכלוסייה הכללית.

ממצאים אלו הביאו לפיתוחם של קווים מנחים, חקיקה ותקנות בתחום הנגישות לאינטרנט אך מעבר להם חשוב להבין את ההשלכות החיוביות שיש לנגישות באינטרנט לאנשים עם מוגבלות.

צריכת מידע

רשת האינטרנט מהוה את מאגר המידע הגדול ביותר עלי אדמות המאפשר לצרוך מידע בכל תחומי החיים. הנגישות לאינטרנט תאפשר לאנשים עם מוגבלות המתקשים בניידות ובהתמצאות לצרוך מידע רב יותר שיאפשר להם להשתמש בו לצרכים שונים.

רכישת השכלה

בעידן האינטרנט יותר ויותר מערכות לימוד עושות שימוש ברשת האינטרנט וביישומי אינטרנט כדי לקיים למידה והוראה. נגישות לאינטרנט תאפשר ללומדים עם מוגבלות לגשת לתכני הלימוד באופן שוויוני יותר, קל ויעיל יותר. נגישות לאתרי אינטרנט של מוסדות חינוך ומוסדות להשכלה גבוהה יקדם באופן משמעותי את השוויוניות ויכולת ההשתלבות של לומדים עם מוגבלות. עבור אנשים עם מוגבלות מערכת ההשכלה הגבוהה היא הדרך למוביליות חברתית.

תעסוקה

שוק התעסוקה כיום כולל יותר ויותר הזדמנויות תעסוקה המבוססות על פלטפורמות שונות מבוססות רשת האינטרנט. בנוסף לכך קיומה של רשת האינטרנט מאפשר גמישות רבה יותר באופן העבודה – אותה ניתן לבצע מכל מקום ובתנאים גמישים ומותאמים לצורכי ו/או למשאבי העובד. כיום ניתן לנהל מערכות שלמות המבוססות על תשתית רשת האינטרנט מכל מקום בעולם. לעובדה זו יש השפעה מכרעת גם לגבי אנשים עם מוגבלות.

אתרי אינטרנט נגישים יאפשרו ליותר אנשים עם מוגבלות לחפש ולמצוא עבודה, ולעסוק במגוון תחומי עיסוק בבית ובמשרד דרך המחשב ובאמצעות יישומי אינטרנט המאפשרים גישה ליצירה, עריכה וניהול תוכן.

מעורבות חברתית

אנו חיים כיום בעידן של רשתות חברתיות. כלי ה Web 2.0 מאפשרים למשתמשים לקחת חלק אקטיבי ביצירה ועיצוב של תכנים מקוונים ובכך להיות חלק פעיל בעיצוב מגמות חברתיות, פוליטיות וכלכליות. נגישות לאינטרנט תספק לאנשים עם מוגבלות פלטפורמה מצוינת להשתלבות חברתית, פוליטית וכלכלית.

לסיכום, נגישות לאינטרנט תאפשר לאנשים עם מוגבלות

  • צריכת מידע רב יותר
  • רכישת השכלה וחוויית למידה עשירים יותר
  • יצירה וקיום של קשרים חברתיים
  • קידום עסקים
  • מיקום גבוה יותר בתוצאות חיפוש
  • שיפור אפשרויות שילוב בתעסוקה
  • מימוש הפוטנציאל האישי