השותפים לאתר נגיש – איגוד האינטרנט הישראלי, האוניברסיטה הפתוחה ועמותת נגישות ישראל פועלים למען קידום הנגישות לאינטרנט ולטכנולוגיות מידע ורואים בתחום זה חשיבות רבה לקידום הנגישות לאנשים עם מוגבלות. ביחד פועלים הארגונים לבנות גוף ידע ולייצר משאבים שיסייעו למפתחי אתרים, מעצבים ועורכי תוכן ליישם את דרישות החוק והתקנות בתחום הנגשת אתרי אינטרנט והנגשת מידע וזאת מתוך תבונה עסקית ומחויבות חברתית.

יצירת קשר

בכל שאלה ועניין הנוגעים לאתר נגיש לרבות בעיות נגישות או קושי בגלישה באתר, לתכנים ולתפעול לרבות פניה בנושאי נגישות אינטרנט ניתן לפנות באמצעות כתובת הדואר האלקטרונית לקו החם של איגוד האינטרנט הישראלי או באמצעות טופס מקוון ליצירת קשר

עמידה בת"י 5568 המבוסס על הנחיות Wcag 2.0 לרמה AA.

אתר נגיש פותח בהתאם להנחיות Wcag 2.0 לרמה AA.

הרכיבים באתר נגיש עומדים בהנחיות באופן שיאפשר לאנשים עם מוגבלות חושית ומוטורית לרבות משתמשי מקלדת ומשתמשי תוכנות קוראות מסך לתפעל את האתר באופן פונקציונלי ובאופן שיאפשר נגישות לתכנים שנכתבו באתר.

אתר נגיש מציע לגולשים התאמות נגישות נוספות מעבר לנדרש בהנחיות Wcag 2.0 וזאת על מנת לשפר את חוויית השימוש של גולשים עם מוגבלות.

דוגמאות להתאמות נגישות באתר נגיש

שינוי תצוגה

 • שינוי גודל טקסט: ניתן לשנות גודל טקסט באמצעות סרגל לבחירת גודל טקסט הממוקם בחלק העליון של האתר בכל עמוד ועמוד.
 • שינוי ערכת צבעים: באתר נגיש ניתן לבחור באחד משלוש סוגי ערכות צבעים – ניגודיות מוגברת למען אנשים עם לקות ראייה (טקסט צהוב על שחור), ניגודיות רכה המתאימה לחלק מהאנשים עם לקות למידה ובערכת הצבעים הסטנדרטיים.

תפעול אתר נגיש באמצעות המקלדת

ניתן לתפעל את אתר נגיש באמצעות מקלדת בלבד על ידי שימוש במקשי ה Tab וה Shift+Tab למעבר בין הרכיבים השונים באתר הלוך ושוב. בכדי להפעיל קישור או בכדי לפתוח תפריט ניתן ללחוץ על מקש ה Enter במקלדת.

בנוסף לכך, ניתן לתפעל את הרכיבים והתכנים באתר נגיש באמצעות מקשי קיצור במקלדת של תוכנות קוראות מסך הנפוצות לשימוש בישראל ובעולם.

מעבר בין כותרות

ניתן לעבור בין כותרות וכותרות משנה באמצעות מקש האות h במקלדת באמצעות תוכנה קוראת מסך. כמו כן ניתן לעבור בין כותרות באמצעות יישומים חיצוניים המותקנים על גבי חלק מהדפדפנים השונים באופן שיקל על גולשים עם מוגבלות שמבנה היררכי של כותרות חשוב להם וללא צורך בשימוש בעכבר.

מבנה תגי כותרת h באתר נגיש

מבנה הכותרות באתר נגיש עקבי לאורך כל האתר.

תגי כותרת h ברמה 5 כוללים

 • תפריט נגישות
 • תפריט תוכן כללי הכולל את הקישורים לעמוד אודות, לעמוד מפת אתר, צור קשר ומידע על האתר בשפה האנגלית.
 • תפריט ראשי עליון: כולל את התפריטים הקבועים באתר הכוללים את דף הבית, טכנולוגיות מסייעות, בעלי אתרים, פיתוח ועיצוב, עריכת תוכן וצור קשר.
 • תפריט צד: בו ניתן למצוא מדריכים בנושא כלים לבדיקות נגישות, מדריכים למפתחים, למעצבים ולעורכי תוכן – בדומה לתפריט פיתוח ועיצוב הממוקם בחלק העליון באתר. לחיצה על כל קישור בתפריט הצד תפתח את רשימת המאמרים והמדריכים באזור זה.

תגי כותרת h ברמה 1

תג h1 מהווה את הכותרת הראשית בכל תחילת אזור תוכן ראשי. כלומר, הכותרת הראשית של כל המאמרים אליהם ניתן להגיע על ידי לחיצה על מקש h1 בתוכנות קוראות המסך השונות.

תגי כותרת h ברמה 2 , 3 ו 4

כותרות אלו מסומנות ככותרות משנה של תכנים באזור התוכן הראשי בהתאם למבנה התוכן וכפי שנקבע ע"י עורך התוכן תוך שמירה על עקביות במבנה תגי כותרות ה h.

ציוני דרך באתר נגיש Land Marks

האזורים הבאים מסומנים כציוני דרך לטובת טכנולוגיות סיוע המסוגלות לזהות ציוני דרך.

 • קישורים לניווט לאזורים מרכזיים באתר
 • תפריט תוכן כללי בו ניתן למצוא את עמוד אודות, מפת אתר, צור קשר ומידע על האתר בשפה האנגלית.
 • תפריט ראשי הכולל את הקישורים לעמוד הבית, טכנולוגיות מסייעות, בעלי אתרים, פיתוח ועיצוב, עריכת תוכן ויצירת קשר
 • אזור חיפוש באתר
 • תפריט ניווט צדדי
 • אזור תוכן ראשי המסומן גם ככותרת h ברמה 1

התאמה למובייל

אתר נגיש הינו אתר רספונסיבי המותאם לטלפונים וטבלטים חכמים מבוססי צג מגע. פתיחת האתר במכשיר מובייל תציג תפריט נפתח רספונסיבי אשר יתאים את עצמו בהתאם לגודל המסך. התפריט כולל למעשה את כל המידע המופיע בתפריטי אתר נגיש בדומה לתפריטים באפליקציות סלולר.

לסיכום, אתר נגיש מספק נגישות פונקציונלית ברמה גבוהה לרכיבים ולמידע באופן שיסייע למשתמשי טכנולוגיות הסיוע תוך שימת דגש על נגישות מהמקלדת ועיצוב נגיש.