עלינו

אודות יוזמת הנגישות לאינטרנט

יוזמת הנגישות לאינטרנט הוקמה במטרה לקדם את הנגשת אתרי האינטרנט בישראל ולצמצם את הפער הדיגיטלי הנובע מהעדרנגישותם של אתרי אינטרנט לאנשים עם מוגבלות.

בשנת 2004 הקים איגוד האינטרנט הישראלי קבוצת משימה בנושא "נגישות לאינטרנט לאנשים עם מוגבלויות". לקבוצה הצטרפה עמותת נגישות ישראל כשותף מוביל בשנת 2006.

החל משנת 2009 מפעילה את הפרויקט עמותת נגישות ישראל בתמיכת איגוד האינטרנט הישראלי.

נגישות באינטרנט היא אחת היוזמות החשובות ביותר בעידן הטכנולוגי, לקידום שילובם של אנשים עם מוגבלות בחברה ולקידום שוויון ההזדמנויות בתחומי חיים רבים, ביניהם חינוך והשכלה, תעסוקה, תרבות ופנאי, צרכנות, תקשורת ומידע.

מטרת היוזמה לאפשר לאנשים עם מוגבלות מוטורית, קוגניטיבית או חושית לגלוש באינטרנט ולעשות שימוש במידע ובשירותים מקוונים.

ברור לכולם כי אינטרנט נגיש יכול לשרת אדם עם מוגבלות כמו כל אדם אחר שאין לו מוגבלות, אך למעשה האינטרנט חיוני לאנשים עם מוגבלות עוד יותר מאשר לאנשים ללא מוגבלות, כיוון שהוא מאפשר גישה למוצרים, לשירותים ולמידע שאדם עם מוגבלות לא יכול לקבלם אחרת בשל מוגבלותו.

במהלך העשור האחרון, בהובלת יוזמת הנגישות באינטרנט של משרד ה W3C ישראל ובאמצעות עבודתם של ארגונים רבים נוספים ברחבי העולם כמו WebAim, עודדו מדינות רבות בעולם נגישות אתרים, ואף חוקקו חוקים המחייבים הנגשת שירותי אינטרנט ואתרים. בישראל, חוק שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות אוסר על אפליה של אנשים עם מוגבלות במתן שירותים ובאספקת מידע ומוצרים, ומחייב את הנגשתם של כל אלה לאנשים עם מוגבלות. יוזמת הנגישות של עמותת נגישות ישראל ואיגוד האינטרנט הישראלי פעלה להחלתן של הנחיות הנגישות בתקנות נגישות השירות המופעלות מתוקף החוק.

פיתוח וכתיבה של אתר נגיש:

גירסה שלישית (2020) – בעבודה

גירסה שנייה (2016)

  • ניהול וכתיבת תוכן: אילנה בניש

גירסה ראשונה (2009)