השמעת ספרים קוליים באייפון ובאייפד

הקדמה

 

כיום מרבית הספרים הקוליים עבור לקויי ראייה ועיוורים מגיעים בפורמט mp3 המוכר. הספרים מוקלטים על גבי תקליטורים וניתנים להשאלה או להורדה. במרבית המקרים משתמשים לקויי ראייה ועיוורים נעזרים במכשירי mp3 ייעודיים המספקים חיווי קולי לתפריטים ולפעולות. כמו כן מאפשרים מכשירים ייעודיים להשמעת ספרים קוליים להוסיף סימניות ולשמור את המיקום שבו הופסקה ההקראה בפעם האחרונה. כך יכול המשתמש לגשת למקום האחרון בו הופסקה ההקראה מבלי לבזבז זמן יקר על מציאת העמוד הרצוי.

 

בנוסף לכך מכשירי ייעודיים להשמעת ספרים אלקטרוניים תומכים גם בפורמט DAISY. ספרי DAISY קוליים מספקים אפשרויות ניווט עשירות יותר המאפשרים ניווט בין עמודים, סעיפים וסעיפי משנה, הערות, סימניות ועוד – בתנאי שהם הופקו כהלכה.

 

כניסתם של מכשירי טלפון חכמים לרבות מכשירי הגלקסי עם מערכת ההפעלה אנדרואיד, האייפון והאייפד עם מערכת ההפעלה IOS הביאה לשינוי מבחינת סוגי הקבצים הנתמכים במכשירים אלה ומבחינת אפשרויות השמעת מדיה בכלל וספרים אלקטרוניים וקוליים בפרט. מכשירי סלולאר חכמים מאפשרים השמעת ספרים קוליים ביישומים המובנים במכשיר או באמצעות אפליקציות ייעודיות.

 

המדריך הזה ובסדרה שתבוא בעקבותיו יתמקדו בהשמעה ויצירת ספרים קוליים עבור מכשירי אייפון ואייפד עם מערכת ההפעלה IOS.

 

חלק ראשון: טעינה, סנכרון והשמעה של ספרים קוליים

ניתן לטעון קובצי MP3 לתוך רשימת השמעה הנושאת את שמו של הספר הקולי. שיטה זו נוחה למשתמשים שיכולים לבצע זאת באופן פשוט למדי. כל מה שצריך לעשות הוא לפתוח רשימת השמעה חדשה ולגרור אליה קבצים מהספרייה הייעודית במחשב. לאחר מכן יש לסנכרן את מכשיר האייפון או האייפד עם המחשב.

 

יש לבצע את הפעולות הבאות

 1. לחבר את כבל מכשיר האייפון/אייפד למחשב ולפתוח את תוכנת iTunes.
 2. לפתוח את תפריט File ולאחר מכן לבחור באפשרות New Playlist.
  הערה חשובה: בתוכנת ה iTunes המונח Playlist שווה ערך למונח תיקייה.
 3. הקצאת שם ל Playlist החדש.
 4. הוספת קבצים ל Playlist החדש.

ניתן להוסיף קבצים ל Playlist החדש על ידי גרירת הקבצים מתוך תיקייה אל האזור הריק המשויך לרשימת ההשמעה שיצרתם. אולם עבור לקויי ראייה, עיוורים או אנשים המתקשים לבצע את פעולות הגרירה באמצעות העכבר מומלץ להשתמש בשיטה אחרת. יש לבחור בסייר התיקיות את התיקייה המכילה את הקבצים הרצויים, ללחוץ על Ctrl+A כדי לבחור את כל הקבצים או בשיטה ידנית לבחירת הקבצים הרצויים. יש לבצע את פקודת ההעתקה על ידי לחיצה על Ctrl+C. לאחר מכן יש לגשת לתוכנת ה iTunes ולבחור בתפריט Edit ובאפשרות Past כדי להדביק את הקבצים ל Playlist החדש.

 

 1. סנכרון בין המכשיר למחשב: לאחר טעינת הקבצים יש לבצע סנכרון כדי שקובצי השמע יועברו למכשיר. את הסנכרון ניתן לבצע במספר דרכים.

  סנכרון מותאם אישית באמצעות לחיצה על שם המכשיר ומעבר ללשונית הסנכרון הרצויה.
  בדרך זו ניתן ללחוץ על שם המכשיר שמחובר למחשב, לגשת ללשונית Music ולבחור באפשרויות הסנכרון הרצויות עבור רשימות השמעה רצויות, אלבומים או ז'אנרים רצויים – בהתאם לבחירת המשתמש.

  כשמדובר בספר קולי מומלץ מאוד לוודא שתחת סנכרון Playlists יהיה מסמן ב V שמו של ה Playlist הכולל את קובצי הספר הקולי. לאחר מכן יש להגיע לכפתור ה Sync כדי להתחיל בסנכרון.

  סנכרון באמצעות התפריטים: יש ללחוץ על תפריט File ולבחור ב Sync X Iphone. ה X מתייחס לשם המכשיר שמחובר למחשב. הסנכרון יתבצע עבור כל השינויים שבוצעו בתוכנת ה iTunes עד לרגע שבו לוחצים על אפשרות הסנכרון.

לשיטה זו יש חסרונות מבחינת השמעה של ספרים קוליים מכיוון שנגן המוזיקה של אפל במכשירי האייפון והאייפד יכול לזכור את המיקום האחרון של ההשמעה כל עוד לא שינה המשתמש את מיקום רשימת ההשמעה. כלומר אם משתמש בחר בספר קולי, שמע מעט ואז הפסיק את ההשמעה, הוא יוכל לחזור לאותה הנקודה אם הוא לא שינה את רשימת ההשמעה ועבר למשל לספר אחר או לרשימת השמעה הכוללת קובצי מוזיקה למשל.

 

מסיבה זו מציע נגן המוזיקה של אפל לשונית שנקראת More ובה בין השאר ניתן למצוא את האפשרות Audio Books. תחת Audio Books ניתן לנגן קובצי M4B.

 

קובץ M4B הוא קובץ שמע המיועד לספקים קוליים עבור מכשירי האייפון והאייפד ולאפליקציות ייעודיות התומכות בניגון פורמט זה. זהו למעשה קובץ שמע אחד גדול הכולל בתוכו את כל הקבצים הקשורים לספר קולי נתון. כאשר מנגנים ספר בפורמט זה ניתן לנווט בין פרקים, סעיפים, סעיפי משנה ועוד בהתאם לאופן שבו הוקלט ואורגן הספר הקולי מראש.

 

לדעתי היתרון ביצירת קובצי M4B לספרים קוליים הוא בכך שתהליך ההמרה של קובצי MP3 לקובץ M4B הוא מהיר מאוד. יתרון נוסף הוא שהמשתמש מקבל קובץ אחד הכולל למעשה את כל הספר המוקלט. יתרון משמעותי נוסף בעיני בשימוש בקובצי M4B הוא שזמן הסנכרון בין המחשב למכשירים הוא מהיר ביותר וניהול הספרים הקוליים דרך תוכנת ה iTunes הוא אפקטיבי יותר.

 

כדי לסנכרן ספר קולי בפורמט M4B למכשיר יש לבצע את הפעולות הבאות:

 1. פתיחת תוכנת ITunes.
 2. לחיצה על תפריט File ובחירה ב Add file to library.
 3. לפניכם ייפתח סייר הקבצים ותיקיות. יש לאתר ולהוסיף את הספר הקולי בפורמט M4B. הספר יתווסף אוטומטית לקטגוריית ה Books שבתוכנת ה iTunes.
 4. סנכרון הספר הקולי למכשיר האייפון: יש ללחוץ על שם המכשיר המחובר למחשב, לגשת ללשונית Books ותחת הכותרת AudioBooks יש לסמן את האפשרות הרצויה – סנכרון של כל הספרים הקוליים שנמצאים בספריית ה Books שבתוכנת ה ITunes או את הספרים הנבחרים. במידה ובחרתם באפשרות השנייה יש לסמן את הספרים אותם מעוניינים לסנכרן למכשיר. לסיום יש ללחוץ על כפתור הסנכרון כדי להעביר את הספרים הנבחרים למכשיר. בתוך מספר שניות או דקות ספורות מעטות בלבד הספרים יהיו במכשיר האייפון או האייפד שלכם וכל מה שעליכם לעשות הוא לפתוח את נגן ה ITunes, לבחור בלשונית More ושם באפשרות הראשונה שנקראת AudioBooks , לבחור בשם הספר הרצוי ולהתחיל בשמיעתו.

 

בחלק הבא של מדריך זה אסביר כיצד ליצור ספר קולי בפורמט M4B במספר צעדים פשוטים ומהירים.