הנגשת מסמכים דיגיטליים – הבדלים בין Microsoft Word ל Adobe DC Pro

בכדי ליצור ולערוך מסמכי PDF באמצעות Adobe Acrobat DC Pro יש לרכוש רישיון עבור התוכנה. ניתן להשיג רישיון ל 30 יום ניסיון ולאחר מכן לבצע רכישה עבור רישיון מלא. בנוסף, יש צורך בפתיחת חשבון משתמש באתר Adobe.

הבדלים בממשק המשתמש בין Adobe Acrobat DC pro  לבין Microsoft Office

ממשק המשתמש של  Adobe DC Pro שונה מאוד מממשק המשתמש של Microsoft Office. בעוד שב Microsoft Office ניתן לבצע את כל הפעולות באמצעות  רצועות הכלים באותו  חלון מבלי שתהייה הגבלה לסוגי התכנים שניתן להכיל בנקודת זמן מסוימת – לא כך הדבר  בעת השימוש ב Adobe Acrobat DC Pro.

כלי היצירה והעריכה של מסמכים ב Adobe Acrobat DC Pro מאפשרים ליצור ולערוך מסמכים באמצעות כלים שונים שמציעה Adobe והשימוש בכלי מסוים עשוי שלא לאפשר שימוש בתכונות של כלים  אחרים.

לדוגמה, בעת יצירה או עריכה טפסים אינטראקטיביים ב Adobe Acrobat DC Pro לא ניתן למשל להכיל תגי כותרת h על סעיפי משנה בטופס ולמעשה לא ניתן כלל לערוך את המסמך במצב של יצירת טופס אינטראקטיבי.  דוגמה נוספת היא מתחום הוספת מדיה למסמך PDF. ב Adobe Acrobat DC Pro יש להיכנס לכלי שנקרא  Rich Media tool בכדי להוסיף תכני מדיה למסמך ה PDF.

לעומת זאת ב Microsoft Office כאשר מעוניינים להוסיף פקדי טפסים או תכני מדיה למסמך קיים, ניתן במקביל לבצע פעולות נוספות כמו עריכת הטקסט, הוספת תכונות נגישות כגון תגי כותרת h, טקסט  חלופי לתמונות לאובייקטים ועוד.

כלומר, ההבדל המהותי בין ממשק המשתמש של Adobe Acrobat  DC Pro לבין ממשק המשתמש בכלי Microsoft Office לרבות Microsoft Word הוא שב Adobe Acrobat DC Pro ניתן  בזמן נתון להפעיל סוג אחד של כלי נגישות בעוד שב Microsoft Word ניתן להשתמש במקביל בכל התכונות והכלים המסייעים לנגישות

לדוגמה, בעת יצירה או עריכה של מסמך Microsoft Word ניתן להוסיף כותרות, טקסט חלופי לתמונות ופקדי טפסים במקביל. לעומת זאת ב Adobe Acrobat DC Pro לא כך הדבר. בכדי להוסיף תגי כותרת h ב Adobe Acrobat DC Pro צריך לפתוח את הכלי Accessibility, להגיע בחלונית המשימות ל Reading Order  ולהחיל כותרות באמצעות הכלי Tuch Operating order tool..

מאחר והשימוש ב Acrobat DC Pro עשוי להיות קשה יותר ליישום עבור חלק מהאנשים במיוחד מהסיבה שממשק המשתמש אינו בעברית וכולל שימוש במושגים מקצועיים ופחות מוכרים, ובשל העובדה שלא ניתן לבצע בו זמנית מספר פעולות ו/או להוסיף תכונות נגישות, ניתן כחלופה ליצור או לערוך את מסמך המקור מקובץ יישום אחר כמו Microsoft Word, Microsoft Excel או Microsoft Power Point בהם ניתן להגדיר את תגי הנגישות בצורה קלה יותר.

יתרונות בולטים בכלי Adobe Acrobat DC Pro

לכלי Adobe Acrobat DC Pro יש מספר יתרונות בעת הנגשת מסמכים דיגיטליים:

  • יצירת טפסים אינטראקטיביים
  • הוספת טקסט חלופי לתמונות
  • הגדרת תמונות כתמונות רקע

קישורים משלימים

עודכן ע"י אילנה בניש בתאריך 14.12.2016