נגישות במדיה מבוססת זמן – חלק שני: טכניקות להנגשת סרטוני וידאו

כדי להנגיש סרטי וידאו יש לנהוג באופן הבא:

  1. לספק חלופות לערוץ הקולי – כתוביות לקריינות ולדיבור, תיאורים כתובים של הצלילים המשמעותיים להבנת הסרט.
  2. לספק חלופות לערוץ החזותי – תיאורי אודיו למידע חזותי משמעותי.
  3. סנכרון החלופות – לדאוג שהחלופות יופיעו בו-זמנית עם העברת המידע המקורי.
  4. דבר אחרון שאסור לשכוח – וודאו שנגן הווידאו בו אתם עושים שימוש נגיש למשתמשי מקלדת אם וללא קורא מסך באופן שיאפשר להגיע לכל הכפתורים באמצעות מקלדת והוספת תוויות לכפתורי הפעולה.

טכניקות להוספת כתוביות:

ניתן להוסיף כתוביות לסרט וידאו ברשת בשתי דרכים:

  • Open Captions: כתוביות הצרובות בגוף הסרט כחלק מהתמונה כך שכל המשתמשים רואים את הכתוביות. הוספת הכתוביות מתבצעת כחלק מתהליך יצור הסרט ותבוצע תוך שימוש בתוכנות מתקדמות לעריכת וידאו. היתרון של שיטה זו היא שהיא מקנה שליטה מלאה על המראה של הכתוביות ושהיא אינה דורשת תמיכה של נגן הוידאו בהצגת כתוביות. החסרונות – עלות הפקה יקרה, המידע נצרב בסרט ומנועי החיפוש אינם יכולים לבצע עליו חיפוש.
  • Close Captions: הכתוביות ממוקמות בקובץ טקסט נפרד בעל מבנה XML המכיל את המידע על תזמון הופעת כתובוית והתוכן שלהן. המשתמשים יכולים להחליט האם ברצונם לראות את הכתוביות או לא. היתרון המרכזי של שיטה זו הוא שמנועי חיפוש מבצעים חיפוש על הטקסט יוכולים לאתר מידע המצוי בסרט הוידאו. שיטה זו אמנם דורשת שנגן הוידאו יתמוך בהצגה של כתוביות, אולם יתרונה בכך שהיא מאפשרת לצרף לאותו סרט כתוביות בשפות שונות ואפילו לבצע תרגום של הכתוביות בזמן אמת. התוכנות להוספת כתוביות פתוחות פשוטות יחסית לתפעול והן זולות מאוד ואף קיימות כמה תוכנות חינמיות סבירות למדי.

קישורים לטכניקות להטמעת כתוביות

הוספת כתוביות לסרטונים ביוטיוב

גוגל מאפשרים להוסיף תמלול וכתוביות לסרטוני ווידאו ביוטיוב ללא עלות. משתמשים יכולים לבחור אם להציג או להסתיר את הכתוביות.

בכדי להוסיף תמלול וכתוביות לסרטוני ווידאו, עליכם להיות מחוברים לחשבון הגוגל שלכם ו הסרטונים צריכים להיות בערוץ האישי שלכם.

קישורים למדריכים

תיאור קולי וכתוביות מורחבות

תיאור קולי מספק לאנשים עם לקות ראייה, עיוורון, או אנשים עם מוגבלות אחרת הזקוקים לסיוע בהבנה של התרחשויות ויזואליות לא מילוליות. ישנן שתי דרכים עיקריות להוספת תיאור קולי לסרטוני וידאו. האחת, הוספת כתוביות מורחבות לסרטוני וידאו כך שיאפשרו לאנשים שראייתם תקינה לקרוא את הכתוביות ולתוכנות קוראות מסך להקריאם באמצעות חיווי קולי במחשבים ומכשירי קצה נתמכים. הדרך השנייה היא הוספת תיאור קולי באמצעות קריינות (קול אנושי) המתאר את ההתרחשויות הוויזואליות . לכתוביות מורחבות יש יתרון עבור אנשים עם לקות שמיעה בעוד שלתיאור קולי יש יתרונות עבור אנשים עם מוגבלות בראייה.

דוגמאות

סרט ללא תאורי אודיו

אותו סרט עם תאורי אודיו

קישורים נוספים

עודכן בתאריך 03.01.2015 ע"י אילנה בניש