עקיפת בלוקים קבועים באתר – Skip Navigation Links

אתרי אינטרנט כוללים מנגנונים קבועים המופיעים כמעט בכל דפי האינטרנט באתר והם חשובים ביותר לעיצוב האתר ולשמירה על מבנה סדור ועקבי. בדרך כלל משתמשים המעוניינים להגיע לתוכן המרכזי בעמוד מסוים באתר לא עוברים על כל המנגנונים הקבועים באתר המופיעים לפני התוכן הראשי. משתמשי עכבר יכולים לגלול בקצרה ובקלות באמצעות העכבר ולהגיע לתוכן הראשי.

משתמשי מקלדת עם מוגבלות לעומת זאת צריכים לנווט שוב ושוב באמצעות מקש ה Tab ובהנחה שאין מלכודות מקלדת באמצע הדרך עד שיגיעו לאזור התוכן הראשי. זוהי משימה שעשויה להיות מתישה ביותר ועל אחת כמה וכמה כשמדובר באתר עשיר בתוכן.

אדם עם מוגבלות מוטורית בידיים העושה שימוש במקלדת בלבד לצורך ניווט באתר אינטרנט עשוי להתקשות בניווט חוזר ונשנה באתר דרך כל המנגנונים הקבועים עד שיגיע לתוכן המרכזי בעמוד האינטרנט. כשאין מנגנונים שיסייעו לו לדלג על כל הקישורים הקבועים באתר – סביר להניח כי המשימה אותה יבצע תהפוך להיות מתישה ובכל מקרה תתארך באופן משמעותי.

בנוסף לאנשים עם מוגבלות מוטורית בידיים, מנגנון דילוג לתוכן ראשי עשויי לסייע גם למשתמשי תוכנות קוראות מסך שהם בדרך כלל אנשים עם עיוורון מוחלט. חלק ממשתמשי תוכנות קוראות מסך מסתייעים בניווט באמצעות מקש ה Tab ולכן התג דלג לתוכן ראשי יכול לסייע גם להם. אבל בניגוד למשתמשי מקלדת ללא קורא מסך, למשתמשי מקלדת עם קורא מסך יש כיום אפשרויות נוספות לנווט בתוכן בעמוד אינטרנט. תוכנות קוראות מסך תומכות בתגים סמנטיים נוספים שלמשתמש מקלדת ללא קורא מסך אין גישה אליהם.

בכדי להתגבר על קושי זה של ניווט חוזר ונשנה במנגנונים קבועים באתר נהוג לעשות שימוש בתג שנקרא דלג לתוכן ראשי או Skip navigation Links.

הפנייה לקריטריון בהנחיות Wcag 2.0

קריטריון 2.4.1 עקיפת קטעים חוזרים: יש לקבוע מנגנון שיאפשר למשתמש לעקוף קטעי תוכן שחוזרים שוב ושוב בדפי רשת רבים באתר (רמה A)

הסבר על 2.4.1

טכניקות יישום – איך לבצע את 2.4.1

טכניקות יישום

ישנם מספר שיטות ודרכים להוסיף קישורים שלחיצה עליהם תביא את המשתמש לאזור התוכן המרכזי לרבות היכולת להסתיר את הקישור ב CSS עד שניווט אליו יציג אותו ולחיצה עליו תעביר את משתמש המקלדת לאזור התוכן הראשי.

חשוב לזכור לא לייצר מנגנון עמוס בקישורים בתג דלג לתוכן הראשי שכן הניסיון בשטח מלמד כי לעיתים קרובות הדבר מפריע למשתמשי מקלדת בכלל ולמשתמשי תוכנות קוראות מסך. במידת האפשר, מומלץ להפנות את התג ה Skip Link לתחילת כותרת h1 בעמוד. כך יובטח שכל משתמשי המקלדת יגיעו לאזור התוכן הראשי בעמוד.

סרטון הדרכה מ YouTube

Accessibility: skip links

מאמר מקצועי באתר WebAim

"Skip Navigation" Links

המלצות לטכניקות יישום נוספות מתוך Wcag 2.0

הוסף בראש כל עמוד לינק ישירות לתוכן המרכזי.

הוסף לינקים בראש כל עמוד לכל אזור תוכן.

ספק אלמנט כותרת בתחילת כל אזור תוכן.

השתמש באלמנטים מבניים לקבץ לינקים. (ul, ol, div, map)

עודכן בתאריך 05.01.2016 ע"י אילנה בניש