תגי כותרת h ב Microsoft Word

שימוש בתגי כותרת h מסייעים ביצירת מבנה היררכי סדור של דפי אינטרנט ומסמכים דיגיטליים. תגי כותרת h ניתן להוסיף כמעט בכל פלטפורמה ליצירת דפי אינטרנט ומסמכים דיגיטליים לרבות Microsoft Word.

תגי כותרת h ניתן להוסיף במספר דרכים

  1. ע"י שימוש בסגנונות עיצוב מוכללים
  2. ע"י שימוש במקשי קיצור במקלדת

שימוש בסגנונות עיצוב מוכללים

ב Microsoft Word ניתן להשתמש בסגנונות עיצוב להחלת סגנון עיצוב מסוים המורכב ממספר סגנונות עיצוב. באופן זה שומרים הן על עקביות בעיצוב והן מקצרים את הדרך  בהחלת סגנון עיצוב על קטע נבחר.

במקרה של תגי כותרת h ניתן  ליצור או להשתמש בסגנונות עיצוב עבור כותרות ברמות ההיררכיות השונות. Microsoft Word מאפשרת להחיל כותרות ב 9 רמות היררכיה. את הכותרות ניתן לעצב במגוון דרכים לבחירת יוצרי או עורכי המסמך ובכל מקרה הם יהיו מזוהים ע"י מרבית תוכנות לסיוע בהקראה ועבור משתמשי מקלדת הנעזרים במקש ה Tab וה Shift+Tab כמו גם מקשי קיצור אחרים המשמשים לצורך ניווט ברחבי ממשק המשתמש.

הוספת כותרות מרשימת הסגנונות

חל על Microsoft Word בגרסאות 2007 ומעלה

  1. תחילה יש למקם את הסמן בתחילת המשפט המיועד לסימון ככותרת. מומלץ לא להחיל סגנונות של כותרות על פיסקאות.
  2. בכרטיסיה בית יש לגשת לקבוצה סגנונות
  3. ניתן לעיין ברשימת הכותרות השונות ולבחור בכותרת הרצויה.

תמונה 1 הקבוצה סגנונות עיצוב ב Microsoft Word

קבוצת סגנונות עיצוב ב Microsoft Word

קבוצת סגנונות עיצוב ב Microsoft Word
התמונה מאתר התמיכה של מיקרוסופט

שינוי סגנונות עיצוב של כותרת

ניתן לשנות את הסגנונות של כותרות ע"י החלת סגנון מועדף לסוג הגופן, גודל גופן, יישור גופן, צבע הגופן, יישור גופן, מרווח בין שורות ועד להקצאת מקש קיצור לשימוש בסגנון המוכלל.

בכדי לשנות עיצוב סגנון יש לפעול לפי השלבים הבאים

  1. לחיצה באמצעות מקש העכבר הימני על סגנון מסוים של כותרת ובחירה באפשרות "שינוי".
  2. בשלב הבא תיפתח תיבת הדו שיח לשינוי סגנון והחלת מאפייני העיצוב המבוקשים

תמונה 2 תיבת הדו שיח לשינוי מאפייני עיצוב של סגנון נבחר

תיבת הדו שיח לשינוי עיצוב

  1. בחלק התחתון של שינוי עיצוב הסגנון יש לבחור אם השינוי יחול רק על המסמך הנוכחי או רק על מסמכים חדשים המבוססים על תבנית Microsoft הנתונה.

תמונה 3 החלת סגנונות העיצוב מסמכים חדשים או על המסמך הקיים

 החלת הסגנון על מסמכים חדשים או קיימים

הוספת כותרות באמצעות מקשי קיצור במקלדת

ניתן להוסיף כותרות המזוהות כתגי כותרת h גם באמצעות מקשי קיצור במקלדת עבור  כותרות ברמות ההיררכיות השונות.  צירוף המקשים Alt+Shift בצירוף המספר מתוך שורת המספרים העליונה במקלדת תחיל את הכותרת ההיררכית המייצגת את המספר שהוקלד  בצירוף המקשים.

לדוגמה, על מנת להוסיף כותרת ברמה 1 יש להשתמש בצירוף המקשים Alt+Shift+1 במקלדת, Alt+Shift+2 לכותרת ברמה 2 וכך הלאה. הקצאת מקשי קיצור לסגנונות מוכללים עשויה לסייע מאוד בייעול העבודה בעת יצירה או עריכה של מסמכים דיגיטליים.

שמירה כ PDF

מסמכים שנוצרים ב Microsoft Word ונשמרים בסיומת pdf וכוללים כותרות ברמות ההיררכיה השונות – יופיעו ככותרות באותן הרמות ההיררכיות לרבות מאפייני העיצוב  יוצגו כך גם בתוכנת Adobe Reader.

כברירת מחדל הגרסאות האחרונות של Microsoft Office המאפשרים לשמור מסמכים כ PDF כוללים סימון של שמירת תגיות הנגישות – כך שתגיות הנגישות יופיעו כאמור ב Adobe Reader.

קישורים משלימים

עודכן ע"י אילנה בניש בתאריך 24.03.2016