טקסט חלופי אוטומטי

חברות גדולות כמו פייסבוק ומיקרוסופט מפתחות בשנים האחרונות אלגוריתמים המאפשרים מתן טקסט חלופי לתמונות. הטקסט החלופי האוטומטי מזהה ומתאר את התמונה  בקווים כלליים אך אינו מספק תיאור מלא או מפורט בדומה לתיאור אותו יכול להעניק גורם אנושי.

על אף ההתפתחות הטכנולוגית המבורכת, חשוב לעמוד גם על המגבלות.

במקרים בהם הטקסט החלופי האוטומטי מובן מתוך ההקשר אזי ייתכן כי הוא יספק מענה הולם לאדם עם מגבלת ראייה או מגבלה קוגניטיבית. לדוגמה, אם ארגון החייב בביצוע התאמות נגישות פרסם תוכן בפייסבוק המסביר את מהות השירות ובנוסף לכך צירף תמונה המיועדת בעיקר להמחשה, אזי ייתכן שבמקרים מסוימים הטקסט החלופי האוטומטי יספק.

אבל במקרים בהם נוספה תמונה ללא תיאור טקסטואלי, ייתכן מאוד והטקסט החלופי האוטומטי לא יספק מענה הולם כמו לדוגמה במקרה זה

ישראלית ‎  added  6  new photos to the album: Untitled Album.,  23  mins, everyone Photo, Image may contain: food Photo, Image may contain: food Photo, Image may contain: food Photo, …

בדוגמה זו, משתמש הקצה הוסיף את התמונות מבלי לספק שום טקסט בנוסף  ומנגנון הטקסט החלופי של פייסבוק לא ידע לזהות שמדובר בעוגות וקינוחים.

בנוסף לכך, ישנם מקרים בהם מנגנון הבינה המלאכותית להוספת טקסט חלופי אינו פועל כלל. בשימוש באפליקציית פייסבוק במערכת ההפעלה IOS כשטקסט חלופי אוטומטי אינו מוצר, משתמשי VoiceOver  ישמעו את המילים המציינות כי טקסט חלופי אוטומטי אינו זמין.

טקסט חלופי אוטומטי ב PowerPoint 2016 בגרסה השולחנית

מיקרוסופט שילבו את מנגנון הטקסט החלופי האוטומטי גם ב PowerPoint 2016 בגרסה השולחנית. כשמשתמש מוסיף תמונה למצגת, ובוחר ב"עריכת טקסט חלופי" מתפריט קליק ימני. על מנת להוסיף טקסט חלופי אוטומטי, ניתן ללחוץ על "צור תיאור עבורה והאלגוריתם ינסה לפענח את התמונה.

הוספת טקסט חלופי אוטומטי ב PowerPoint 2016 בגרסה השולחנית

ניתן לערוך את הטקסט החלופי האוטומטי במידה והוא אינו מספק.

הטקסט החלופי האוטומטי שהתקבל מתמונה זו הוא: תמונה שמכילה צילום מסך, צג, מחשב, ישיבה. תיאור שנוצר ברמת מהימנות נמוכה. כפי שניתן לראות, הטקסט החלופי האוטומטי אינו מדויק.

מגבלות הטקסט החלופי האוטומטי מחייבים את יוצרי התכנים להתחשב במגבלות ולספק טקסט חלופי הולם במיוחד במקרים בהם מדובר במידע חשוב שיסייע בהבנת הקשרים בין חלקי המידע השונים או במקרים בהם מדובר בתמונת קישור המובילה לעמוד באתר אינטרנט.

חשוב לגלות שקיפות למשתמשים עם מוגבלות בראייה ומוגבלות קוגניטיבית במסר ברור, קצר ותכליתי.

קישורים למקורות מידע

 

עודכן ע"י אילנה בניש בתאריך 02.07.2017