מדריך: כיצד לתפעל את נגן הוידיאו ביוטיוב באמצעות דפדפן פיירפוקס ותוכנת ההקראה ללקויי ראייה ועיוורים NVDA

לקויי ראייה ועיוורים רבים עשויים להתקשות בתפעול נגן הווידאו של אתר יוטיוב. המדריך שלהלן מספק מידע אודות מקשי הקיצור לתפעול נגני וידאו ביוטיוב. מדריך זה נכתב בהתבסס על שימוש בתוכנת NVDA שהיא תוכנה קוראת מסך ברישיון שימוש חופשי ובקוד פתוח ובשימוש בדפדפן Mozilla Firefox.

מקשי הקיצור עשויים להיות שונים מבחינת התפעול בדפדפנים שונים ולכן יש להכין מערך הדרכה מתאים לכל דפדפן.

דפדפן מוזילה פיירפוקס Mozilla Firefox

השלב הראשון: מיקוד הפוקוס על הנגן

לאחר שמאתרים את הסרטון הרצוי והוא מתחיל להתנגן יש להביא את הפוקוס כך ש"יעמוד" על הנגן בזמן שהווידאו מתנגן. העניין הוא שזיהוי נגן המדייה לא תמיד פשוט. ישנם מקרים שבהם משתמשים אינם מכירים מספיק את מקשי הקיצור של תוכנה קוראת מסך או שתוכנות קוראות מסך לא תמיד יודעות לזהות את הסרטון או שעצמת השמע המתנגנת מפריעה למשתמש ומקשה עליו לעבוד עם תוכנה קוראת מסך בו זמנית וייתכנו עוד סיבות נוספות.

חשוב גם לזכור שבדפדפנים שונים אופן התפעול של סרטוני וידיאו באמצעות מקשי קיצור במקלדת עשוי להיות שונה. לכן ההמלצה הטובה ביותר היא – לפחות עבור סרטוני וידיאו מיוטיוב  היא להיצמד לשיטת עבודה אחת שעובדת הכי טוב עבור משתמש נתון.

במדריך זה בחרתי להדגים שימוש במקשי קיצור על ידי שימוש בתוכנת NVDA ובדפדפן מוזילה פיירפוקס שהם שניהם כלים מאוד נגישים וחינמיים ובנתיים – מניסיוני – בהשוואה לאינטרנט אקספלורר השימוש בפיירפוקס עובד יותר טוב מבחינת איתור סרטון הווידאו ביוטיוב.

איתור סרטון הווידאו

כאשר פותחים את דפדפן פיירפוקס, מאתרים או מפעילים קישור לסרטון ביוטיוב הסרטון יתחיל להתנגן אוטומטית. לחיצה על מקש ה G במקלדת מביאה את הפוקוס לסרטון ומזהה אותו כפריט גרפי. בנקודה זו הפוקוס נמצא על "הפעלה / השהייה" של הסרטון. לחיצה על מקש ה ENTER במקלדת מפעילה / משהה את סרטון הווידאו.

כדי להכיר את שאר המקשים הזמינים עבור תוכנה קוראת מסך, מומלץ לעצור את הווידאו המתנגן ולהמשיך לנווט עם מקש ה G במקלדת והקראת כפתורי הפעולה תימשך. כדי להפעיל כפתור פעולה ניתן ללחוץ על מקש ה ENTER במקלדת או על מקש הרווח.

מקשי קיצור ביוטיוב

כל המספרים בכרית המספרים מאפשרים למשתמש לנווט ברחבי הווידאו אבל באופן שונה משהו והוא באחוזים.  לחיצה על מקש ה 0 בכרית המספרים מתחילה את הווידאו מההתחלה. לחיצה על מקש 1 תקפיץ את הסרטון 10 אחוז קדימה, מקש 2 ב 20 אחוז וכך הלאה.