1 מבוא והיכרות עם קורא המסך NVDA

תוכנת NVDA היא תוכנה קוראת מסך בקוד פתוח וברישיון שימוש חופשי שפותחה ע"י NV Access.  תוכנת NVDA פותחה על מנת לספק לאנשים עם מוגבלות גישה לתוכנה קוראת מסך ללא עלות או לכל היותר בעלויות מינימליות בהשוואה לתוכנות קוראות מסך מסחריות – באופן שיתאפשר לכל אדם להשיג גישה לתוכנה קוראת מסך ונגישות ליישומי מחשב ולתכנים ושירותים ברשת האינטרנט.

ממשק המשתמש של NVDA תורגם לעשרות שפות לרבות השפה העברית.  NVDA מגיעה עם חבילת קולות מובנית של eSpeak בשפות רבות. נכון להיום NVDA אינה כוללת מנוע דיבור מובנה בחבילת ההתקנה עבור השפה העברית ובכדי שחיווי קולי יתאפשר בשפה העברית, יש לרכוש חבילת קולות בעברית.

תוכנות קוראות מסך משמשות אנשים עם מוגבלות גישה לשימוש בדפוס קשיח ו/או דיגיטלי הכוללים בין היתר אנשים עם לקות ראייה או עיוורון, אנשים עם לקות למידה ולמעשה כל אדם הזקוק לחיווי קולי בעת השימוש ביישומי מחשב ובעת הגלישה ברשת האינטרנט.

תוכנת NVDA כמו כל תוכנה קוראת מסך, יודעת לספק חיווי קולי לכל הרכיבים בממשק המשתמש שבבסיסם עומד טקסט חי או טקסט חליפי כגון טקסט חליפי לתמונות ואלמנטים גראפיים בממשק המשתמש, תוויות לשדות טפסים מקוונים ורכיבי טפסים מקוונים, ציון הרמה ההיררכית של כותרת וציון סוג הרכיב באמצעות ARIA LandMarks.

תפעול NVDA

את התוכנה קוראת המסך NVDA ניתן לתפעל בשני דרכים עיקריות

  1. שימוש בעכבר: ריחוף עם סמן העכבר על רכיבים בממשק המשתמש כגון סרגלי כלים, כפתורי פעולה, טקסט וקישורים יוקראו ע"י NVDA. ניתן לכבות ולהפעיל את ההקראה באמצעות תזוזת העכבר ע"י קיצור המקשים Insert+M.
  2. תפעול באמצעות מקשי קיצור במקלדת: משתמשי תוכנות קוראות מסך עושים שימוש במקשי קיצור במקלדת שהם חלק ממערכת ההפעלה חלונות (או מק). בנוסף, ל NVDA יש סט של מקשי קיצור במקלדת הייעודיים למשתמשי תוכנות קוראות מסך במטרה להקל ולייעל במהלך השימוש בתוכנה.

תוספים

עבור NVDA פותחו תוספים חיצוניים הניתנים להתקנה ללא עלות והמיועדים לשפר את חוויית השימוש ביישומי מחשב ובעת הגלישה ברשת האינטרנט.

בדיקות נגישות לדפי אינטרנט ויישומי מחשב

אחת היתרונות של NVDA היא ביכולתה לקרוא נאמנה את רמת הנגישות ברכיבי ממשק המשתמש בכלל ובדפי אינטרנט בפרט. זאת מאחר והיא אינה מבצעת התערבות בהגדרות כרטיס המסך בעת התקנת התוכנה. לפיכך, השימוש ב NVDA משקף באופן מהימן ביותר את רמת הנגישות של ממשקי משתמש לרבות דפי אינטרנט.

מסיבה זו ובשל העלויות הנמוכות שלה – הפכה NVDA להיות תוכנה קוראת מסך פופולארית גם בקרב בודקי נגישות של דפי אינטרנט. יתר על כן ל NVDA יש תכונה שנקראת Speech Viewer  ובעברית מציג הדיבור – ניתן לייצא פלט של כל הפעולות המתבצעות באמצעות מקשי קיצור במקלדת כמו גם פלט התחלתי של הרכיבים המוצגים באתר. כך מפתחי אתרים יוכלו להסתייע בכלי זה בבואם לבחון את רמת הנגישות של רכיבים סטנדרטיים באתרי אינטרנט.

חזרה לעמוד הראשי של התוכנה קוראת המסך NVDA

עודכן ע"י אילנה בניש בתאריך 03.04.2016