מקשי קיצור נפוצים ביישומי Microsoft

לאורך השנים מערכות ההפעלה של מיקרוסופט היו מונגשות לאנשים עם מוגבלות. בלוף השנים הטמעת תכונות הנגישות השתפרה באופן משמעותי ובאופן שיאפשר לחלק גדול מהאנשים עם המוגבלות להפעיל תכונות נגישות ישירות ממרכז נוחות הגישה ולתפעל את מערכת ההפעלה והיישומים המשרדיים השונים.

עבור דוברי השפה העברית ישנם שתי חסרונות עיקריים במערך תכונות הנגישות במערכת ההפעלה חלונות 10. האחד נוגע לעובדה כי לא קיים מנוע דיבור בשפה העברית דבר שאינו מאפשר לאנשים עם מוגבלות הסתייעות בחיווי קולי . החיסרון השני הוא בתחום הזיהוי הקולי כך שלא ניתן לתפעל את המחשב באמצעות פקודות קוליות בעברית.

תכונות נגישות במערכת ההפעלה חלונות 10 (אנגלית)

תפעול באמצעות מקשי קיצור במקלדת

תפעול באמצעות מקשי קיצור במקלדת יסייע הן לאנשים עם  מוגבלות מוטורית המתקשים בתפעול עכבר והן  לאנשים עם לקות ראייה ועיוורון הנעזרים בתוכנות הגדלה, בתוכנות הגדלה המשלבות הקראה ובתוכנות קוראות מסך.

מקשי קיצור שהיו בשימוש בגרסאות קודמות של Microsoft Office ממשיכים להתקיים ככל שהגרסאות מתקדמות. בגרסאות חדשות יותר ייתכן – כחלק מהמגמה של מיקרוסופט לנגישות – שמקשי  קיצור יוקצו גם לתכונות החדשות.

מקשי קיצור ביישומי Microsoft

מקשי קיצור במערכת ההפעלה חלונות 10

מקשי קיצור ב Microsoft Word

מקשי קיצור ב Microsoft Excel

מקשי קיצור ב Microsoft PowerPoint

מקשי קיצור ב Microsoft Outlook

מקשי קיצור ב Microsoft OneNote

מקשי קיצור ב Microsoft Access

ניתן לחפש במנועי חיפוש פופולאריים אחר המילים "מקשי קיצור של…" ואת שם היישום של מיקרוסופט בכדי לקבל מידע נוסף אודות מקשי קיצור ביישומים השונים.

התאמה אישית של קיצורי מקשים

מיקרוסופט מאפשרים להתאים  אישית מקשי קיצור. הדבר מתבטא הן בהוספת מקשי קיצור חדשים והן בהוספת מקשי קיצור למקשי קיצור קיימים או מחיקת מקשי קיצור קיימים והחלפתם בחדשים. מאמר בנושא התאמה אישית של מקשי קיצור ניתן למצוא בקישור זה.

עבודה עם קורא טקסטים ב Windows 10

בחלונות 10 ניתן לעשות שימוש  ראשוני בקורא טקסטים מובנה של מיקרוסופט. היישום משמש כקורא מסך בסיסי המאפשר ניווט בממשק המשתמש, בחלק מאפליקציות המובנות של חלונות 10,  ביישומים המשרדיים של מיקרוסופט ובאתרי אינטרנט.

הערה: מאחר ולא קיים מנוע דיבור בעברית המובנה במערכת ההפעלה חלונות 10, יש לרכוש מנוע דיבור בתצורת SAPI מאחד מהמשווקים המורשים בישראל של טכנולוגיות מסייעות לנגישות.

מדריך משתמש לעבודה עם קורא טקסטים בחלונות 10 (בעברית)

עודכן ע"י  אילנה בניש בתאריך 28.11.2016