משפרים את איכות הקריאה – מצב קריאה בדפדפנים

אתרי אינטרנט רבים מציבים לעיתים אתגר לא פשוט להתמודדות עם מידע רב – רב מידי שמקשה גם על המרוכזים ביותר להתרכז במשימת הקריאה של מאמרים.אתרים רבים לא רק מפרים את דרישות הנגישות אלא גם את המלצות השימושיות בעיצוב והצגת תוכן באתרי אינטרנט לרבות המלצות לעיצוב תוכן קריא במאמרים.

כיום רוב הדפדפנים בסביבת חלונות ומובייל מציעים תכונה שנקראת מצב קריאה המאפשר להיכנס למצב שבו רק תוכן המאמר מוצג ולא כל שאר הקישורים והאזורים באתר שאינם רלוונטיים למאמר. כניסה למצב קריאה מסייעת לכולם – לאנשים עם וללא מגבלה. היא מאפשרת

  • למשתמשי מקלדת ללא קורא מסך ולמשתמשי מקלדת עם קורא מסך לנווט בקלות רבה יותר בתוכן
  • למשתמשי תוכנות קוראות מסך לא להיות חשופים למידע עודף שמקריא קורא המסך
  • לאנשים עם לקות ראייה להתאים את גודל הגופן, סוג הגופן, צבעי רקע וגופן
  • לאנשים עם קשיי קשב וריכוז לצפות בתוכן העיקרי ללא הסחות דעת מיותרות.

שיפור הנגישות למשתמשי תוכנות קוראות מסך

משתמשי תוכנות קוראות מסך נחשפים לעיתים קרובות למידע עודף בדפי אינטרנט באופן המקשה עליהם גם קריאת מאמרי תוכן. אחת הסיבות העיקריות לכך היא העדר שימוש בתגי כותרת H  ובתגיות HTML5.

כותרות, משתמשי תוכנות קוראות מסך ומצב קריאה

משתמשי תוכנות קוראות מסך עושים שימוש בתגי כותרת h בכדי לנסות ולהבין את המבנה ההיררכי באתר. תגי כותרת h מהווים עוגן חשוב מאוד עוברם.

כניסה למצב קריאה מפשט את הניווט בכותרות באופן כזה שהמשתמש נחשף רק לכותרות בגוף המאמר ולא לרכיבים אחרים באתר המוגדרים – ובצדק – ככותרות.

כניסה למצב קריאה בדפדפנים נפוצים

  • בדפדפן Microsoft Edge כניסה למצב קריאה בצירוף המקשים Ctrl+Shift+R מעבר – יאפשר כניסה ויציאה ממצב קריאה. בנוסף, מצב קריאה מאפשר להתאים את צבעי הגופן והרקע של תצוגת מצב קריאה
  • בדפדפן Mozilla Firefox ניתן להיכנס לתפריט תצוגה ולבחור  באפשרות של  כניסה למצב קריאה. בנוסף ניתן להוריד ולהתקין תוספים חיצוניים המספקים גם כן אפשרויות להתאמה אישית של מצב קריאה. תוסף חינמי לדוגמה הוא Reader .
  • גם בדפדפן Google Chrome יש להתקין תוסף המאפשר להיכנס למצב קריאה. דוגמה לתוסף חינמי הוא Read Mode
  • בדפדפן ספארי למכשירי IOS כשמצב קורא זמין יופיע סמל הקורא לצד סמל המועדפים וכשקורא המסך VoiceOver פעיל ברקע היא תכריז שהקורא זמין.
  • דפדפנים במכשירי אנדרואיד: עבור מכשירי אנדרואיד קיימים דפדפנים שונים וחלקם מציעים באופן מובנה את תכונת מצב הקריאה ועבור חלקם ניתן להתקין תוספים. ברוב המכשירים המתקדמים הדפדפן המובנה כולל את תכונת מצב הקריאה.

 

עודכן ע"י אילנה בניש בתאריך 08.04.2017