קריאה נגישה של מצגות באפליקציות סלולר

אין ספק כי מצגות הן דרך מצוינת להעברת מידע. יצרניות תוכנה גדולות כמו Microsoft ו Apple מספקים תשתיות המאפשרות ליצור מצגות נגישות וקריאה נגישה של מצגות באמצעות תוכנות קוראות מסך הן בסביבת PC והן בסביבת מערכת ההפעלה IOS . בסביבת מערכת ההפעלה אנדרואיד לא קיימת – בשלב זה – תמיכה מספקת בהקראת מצגות באמצעות TalkBack.

בעת יצירת מצגת והטמעת תגי הנגישות הנדרשים כגון שימוש במתאר שקופית הכולל כותרת (שכן לא ניתן להשתמש בכותרות היררכיות בתוכנות פופולאריות ליצירה ועריכת מצגות), רשימות, טקסט חלופי לתמונות  ולאובייקטים גראפיים ועיצוב נגיש. כל אלה יוקראו על ידי VoiceOver. בנוסף לכך  VoiceOver תאפשר ניווט נוח בין שקפים.

תאימות לגופנים

במקרים מסוימים, אין תאימות בין גופנים. גופנים מסוימים בהם נעשה שימוש בעת  יצירת מצגת ב Microsoft PowerPoint לא יוצגו כראוי בתוכנה ליצירה והצגת מצגות ב Keynote של Apple הן בסביבת IOS והן בסביבת מק. העדר תאימות לגופנים בין שתי הפלטפורמות הוא דוגמה אחת לבעיות נוספות של תאימות בין שתי הפלטפורמות.

במקרים אלו בעת טעינת מצגת ב Keynote הגופנים יוחלפו ו/או תוצג הודעה למשתמש כ המצגת עשויה להיראות שונה בשל אי תאימות של גופנים. לפיכך מומלץ להשתמש בגופנים פשוטים ממשפחת ה Sans Serif שלא יצרו התנגשויות בין שתי הפלטפורמות ליצירה ועריכת מצגות.

דוגמאות לגופנים נתמכים

רשימה זו כוללת דוגמאות לגופנים התואמים לשתי הפלטפורמות ליצירה  והצגת מצגות. ייתכן וקיימים גופנים נוספים שנתמכים ושאינם נתמכים. כמו כן יתכן ועבור גופן מסוים לא תהייה תמיכה בצורות שונות של הדגשה כמו בדוגמה של הגופן Tahoma. במקרים אלו ייתכן ואפליקציית Keynote תספק אפשרות של פתרון הבעיה על ידי הצעה להחלפת גופנים. בדרך כלל גופנים שאינם תואמים יוחלפו על ידי Keynote בגופן Helvetica. חשוב לזכור כי מומלץ להשתמש בגופנים ממשפחת ה Sans Serif על מנת להקל את הקריאה בכלל ולחלק מהאנשים עם לקויות ראייה ואנשים עם  לקויות קריאה בפרט.

  • Arial
  • Times New Roman
  • Courier New
  • Verdana
  • Tahoma
  • Trebuchet MS

בדיקת תאימות ב Keynote

  • בעת ייבוא ופתיחת מצגת PowerPoint ב Keynote ובמידה וקיימות בעיות תאימות, המשתמש יקבל התראה על כך.

תמונה 1 התראה על בעיות תאימות לגופנים

תמונה 1 התראה על בעיות תאימות לגופנים

  • לחיצה על חלונית ההתראה תציג את בעיות התאימות לגופנים ותציע לפתור אותם.

תמונה 2 פירוט בעיות התאימות

תמונה 2 פירוט בעיות התאימות

  • לחיצה על כפתור "פתרון אזהרות  בנוגע לגופנים יפעיל את מנגנון החלפת  גופנים שאינם נתמכים בגופנים נתמכים
  • בדרך כלל הגופנים החסרים במצגת יוחלפו על ידי הגופן Helvetica שהוא הדומה ביותר לגופנים ממשפחת ה Ariel.

תמונה 3 התראה על החלפת גופנים

תמונה 3 התראה על החלפת גופנים

הערה: מידע נוסף על הימנעות מבעיות תאימות ניתן לקרוא במאמר Cross Platform PowerPoint משנת 2007. נכון לעת כתיבת מאמר זה לא נמצא מידע עדכני יותר כך שסביר להניח שההנחיות וההמלצות נשארו דומות.

עודכן על ידי אילנה בניש בתאריך 09.04.2016