קריאת מסמכים נגישים באפליקציות סלולר ב IOS

עבור מערכת ההפעלה IOS קיימות אפליקציות רבות המשמשות לצורך קריאת מסמכים דיגיטליים בפורמטים שונים. האתגר הוא למצוא את האפליקציה שתוכל לזהות את מרבית תגי הנגישות שהוטמעו במסמך דיגיטלי. לדוגמה, מסמך ב Microsoft Word או Adobe PDF שהוטמעו בהם תגי נגישות כגון כותרות, רשימות, מטה-דאטה לטבלאות, טקסט חלופי לתמונות ועוד, לא יזוהו במרבית אפליקציות הסלולר עבור IOS. כתוצאה מכך  קוראים לרבות קוראים הנעזרים ב VoiceOver לא יוכלו להינות מתגי הנגישות והתוצאה עשויה להיות סרבול בעת הניסיון לסקור את המסמך.

אפליקציות IOS שאינן קוראות תגי נגישות במסמכים דיגיטליים

  • Microsoft Word גם במעבר לתצוגה ניידת
  • Pages
  • iBooks
  • Adobe Reader
  • Voice Dream Reader

ואפליקציות נוספות

בחלק מהאפליקציות החוגה של VoiceOver מציעה ניווט עם כותרות ותגי נגישות נוספים אך בפועל בעת ניסיון לעבור למשל בין כותרות VoiceOver מכריזה כי  הכותרת לא נמצאה.

כמו כן, ניסיון להמיר קובצי Microsoft Word לקובץ htm או html לא משפרות את המצב.

קשיים צפויים בעת ניווט במסמכים

אם קוראים ספר אלקטרוני מבלי שלמשתמש בקורא מסך תהייה אפשרות לנווט בין כותרות לפחות לרבות תגיות נגישות נוספות, הקריאה עשויה להיות פחות אפקטיבית כמו גם היכולת לבצע משימות במסמך. אם תלמיד יתבקש בזמן שיעור להגיע לעמוד 21 במסמך לסעיף כלשהו בחוברת עבודה או בספר אלקטרוני, חובה  שהאפליקציה תכלול מנגנון של ניווט בין כותרות לפחות. אחרת הניווט באמצעות מחוות מגע של VoiceOver עשוי להימשך כל השיעור או  להימשך זמן רב עד שהמוטיבציה להמשיך ולעיין במסמך ו/או לבצע פעולות עשויים להיפגע מאוד וכתוצאה מכך כל תהליך הלמידה.

קריאה באמצעות אפליקציית הדואר המובנית ב IOS

אם נעתיק  (בפקודות של העתק / הדבק) את תוכן מסמך Word לאחר שהוטמעו בו תגי הנגישות לתיבת הודעה בדוא"ל – ולא כקובץ מצורף – והקובץ יישלח לנמען, רק במצב זה ניתן לקרוא את המסמך תוך זיהוי של כל תגיות הנגישות שהוטמעו במסמך לרבות כותרות ברמות היררכיה שונות, רשימות, טקסט חלופי לתמונות, מטה-דאטה לטבלאות (חזור כשורת כותרת בראש כל עמוד), קישורים ועוד.

החיסרון  היחידי הוא בהעדר יכולת לשחזר את מבנה העמודים המקורי – כך שלא ניתן לעבור בין עמודים במסמך כפי  שניתן יהיה לבצע  בעת קריאה במסמך Microsoft Word לגרסת ה Desktop אך ככל שלא נדרש מעקב אחר מספרי עמודים – הקריאה בהחלט מאפשרת גישה אל כל מרכיבי הנגישות העיקריים שהוטמעו במסמך.

יישומים והשלכות

סביר להניח כי לא ניתן יהיה לשלוח קבצים מסוימים באמצעות דואר אלקטרוני בשל השלכות הנוגעות לזכויות יוצרים, אבטחה והגנה על מידע חסוי  ושיקולים נוספים שעשויים למנוע יישום של קריאת מסמכים נגישים ב IOS באמצעות אפליקציות הדואר האלקטרוני המובנית.

הציפייה מ Apple וחברות נוספות כמו Adobe ו Microsoft היא לשפר את מנגנון זיהוי תגי הנגישות במסמכי Word על מנת להפוך את הקריאה לנגישה יותר וחשוב יותר לאפקטיבית יותר.

עודכן ע"י אילנה בניש בתאריך 08.04.2017