הגבלת זמן

אנשים עם מוגבלויות כגון עיוורון, לקויות ראייה, מגבלות מוטוריות או מגבלות קוגניטיביות זקוקים לעיתים ליותר זמן מהרגיל כדי לקרוא תכנים או כדי לבצע פעולות כגון מילוי טפסים מקוונים. הגבלת זמן עלולה למנוע מאנשים מסוימים להשלים את המשימה.

כל תהליך שמתחיל בזמן קבוע מראש או בזמן קצוב מבלי שהמשתמש יוזם אותו מהווה הגבלת זמן, כולל עדכוני תוכן מלאים או חלקיים (לדוגמה, רענון דפים), שינויי תוכן או תום הזמן הקצוב שבו יכול משתמש להגיב לבקשה להזנת פרטים.
הדבר כולל גם תוכן שמשתנה או מתעדכן בקצב גבוה מידי שאינו מאפשר למשתמש לקרוא או להבין את התוכן, ובמילים אחרות, כל תוכן מונפש, דינמי או נגלל מחיל מגבלות על יכולתו של משתמש לקרוא את התוכן במסגרת הקצאת הזמן הנתונה.

עם זאת, ישנם מקרים שבהם אופי המידע או הפעולה מותנה בהגבלת זמן ועל כן, לא ניתן לערוך שינויים בהגדרות הקצאת הזמן, (לדוגמה, מכירות פומביות מקוונות או אירועים שמתרחשים בזמן אמת).

הנחיות נגישות רלוונטיות

2.2.1 תזמון מתכוונן: עבור כל מגבלת זמן הנקבעת על ידי התכנים, לפחות אחד מהבאים נכון: (רמה A)

  • חסימה: מותר למשתמש לחסום את מגבלת הזמן לפני ההיתקלות בו; או
  • התאמה: מותר למשתמש להתאים את מגבלת הזמן לפני ההיתקלות בו לתחום רחב שהינו פי עשר לפחות מקביעת ברירת המחדל; או
  • הרחבה: ניתנת אזהרה למשתמש לפני פקיעת הזמן וניתנות לו לפחות 20 שניות להרחבת מגבלת הזמן בפעולה פשוטה (לדוגמא, "לחץ על מקש-הרווח"), ומותר למשתמש להרחיב את מגבלת הזמן פי 10 לפחות; או

טכניקות לחסימה התאמה או הרחבה של הגבלת זמן

ככלל רצוי להימנע ככל האפשר מהגבלת זמן. במקרים שאין מנוס מהגבלת זמן יש לאפשר למשתמש לבטל את הגבלת הזמן, להתאימו לצרכי המשתמש או לבקש הארכה. אפשרויות אלה מופיעות על פי הסדר שיביא את מרב התועלת למשתמש. האפשרות לביטול הגבלות זמן עדיפה על-פני אפשרות ההתאמה אישית של הזמן הקצוב, שעדיפה על-פני האפשרות לבקשת הארכת זמן.

  • לספק checkbox בתחילת הפעילות שבה יש הגבלת זמן בו המשתמש מבקש להאריך את משך הזמן או לבטל את הגבלת הזמן בכלל.
  • לספק בעמוד קביעת העדפות משתמש אפשרות למשתמש להגדיר את משך הזמן לפעולה או ל session על פי רצונו.
  • לספק script שמעלה הודעה לפני ה timeout ובהודעה זו מאפשר למשתמש לבקש הארכת זמן.
  • לאפשר ללחוץ על כפתור Pause כדי לעצור ריענון מידע, תנועה או הבהוב וללחוץ שוב על כפתור Play כדי להמשיך מאותה נקודה.
  • לאפשר ללחוץ על כפתור Pause כדי לעצור רענון מידע, תנועה או הבהוב וללחוץ שוב על כפתור לאפשר ללחוץ על כפתור Pause כדי לעצור רענון מידע, תנועה או הבהוב וללחוץ שוב על כפתור Play כדי להמשיך מהנקודה הנוכחית – מתאים לתוכן שמתעדכן בזמן אמת כדון נתוני בורסה, חדשות, שידור חי בוידאו.