מדריך הטמעת תיאור קולי בסרטוני וידאו

סרטוני וידאו רבים כוללים מן הסתם מידע חזותי רב שעשוי להקשות על לקויי ראייה ועיוורים בהבנה מלאה של המתרחש בסרט וידאו נתון. הדבר נכון במיוחד כאשר מדובר בסרטי וידיאו שאינם כוללים דיבור כלל או כאשר סרט הוידיאו הוא בשפה זרה. במקרים אלו כתוביות המופיעות על גבי המסך לא עוזרים במיוחד שכן קצב הקריאה ויכולת המעקב אחריהם קשים מאוד ללקויי ראייה ובלתי אפשריים עבור עיוורים.

אין ספק שבשוק קיימות תוכנות רבות המאפשרות להוסיף תיאורי אודיו לסרטוני וידיאו (כקובצי מוזיקה או אודיו קולי המתאר התרחשות) וכלים אלו יכולים בהחלט לסייע להנגשה של סרטי וידיאו עבור לקויי ראייה ועיוורים. בפוסט הזה אתמקד בתוכנת יוצר הסרטים של Windows Live בחלונות 7 המאפשרת לערוך סרטי וידאו ותמונות.

כדי להשתמש ביוצר הסרטים יש להתקין את חבילת Windows Live ומתוך השירותים המוצעים לוודא שמתקינים גם א יוצר הסרטים.

תוכנת יוצר הסרטים מאפשרת להטמיע קובצי אודיו בתוך סרט וידיאו ולמזג אותם לקובץ אודיו אחד אשר יכלול גם את סרט הוידיאו וגם את תיאורי האודיו הנלווים. ניתן לשלוט בעצמת שמע הוידיאו, האודיו ולקבוע את יחס השמע בניהם.

שלב ראשון: הכנת קובצי אודיו ווידיאו

כאשר בידיכם סרט וידיאו אותו אתם מעוניינים להנגיש מומלץ לצפות בו ולרשום את הנקודות המדויקות בהם רוצים להוסיף תיאורי אודיו. את תיאורי האודיו ניצן להכין מראש על ידי הקלטתם בקול אנושי או באמצעות מנוע דיבור.

פתחו את תוכנת יוצר הסרטים על ידי לחיצה על תפריט התחל בחלונות 7 והקלדת "יוצר הסרטים" בשדה החיפוש.

שלב שני: הוסיפו סרט וידיאו

בלשונית בית לחצו על "הוספת סרטי וידיאו ותמונות" אתרו את סרטי הוידיאו שברצונכם להוסיף לפרויקט. אם הינכם מעוניינים ליצור סרט וידיאו אחד מכמה סרטוני וידיאו קצרים ולהטמיע בהם תיאורי אודיו תוכלו לעשות זאת על ידי הוספת מספר סרטי וידיאו.

בנוסף תוכלו לסדר את סרטי הוידיאו לפי סדר רצוי על ידי הזזתם בלוח הפרויקט שבו מוצגים סרטי הוידיאו.

כאשר לוחצים קליק ימני על סרט וידיאו ייפתח תפריט המאפשר לבצע פעולות שונות. בין השאר תוכלו לקבוע את גודל התצוגה ולקבוע את נקודת ההתחלה של סרט הוידיאו הנבחר.

‎שלב שלישי: הוספת אודיו

לחצו על סרט הוידיאו המופיע בלוח הפרויקט. בלשונית "בית" בחרו ב"הוספת מוזיקה". אתרו את קובץ האודיו הרצוי והוסיפו אותו לפרויקט. כעת תוכלו לראות שקובץ האודיו מופיע מעל סרט הוידיאו.

אם החלטתם להכין סרט וידיאו ממספר סרטי וידיאו, ניתן להוסיף קובצי אודיו לכל סרט וידיאו המוצג בלוח הפרויקט.  בכל מקרה, מומלץ לשים לב שקובץ האודיו (או קובצי האודיו לכל סרט) לא ארוך מאורך הסרט.

מנקודה זו ניתן לבצע פעולות שונות כדי להטמיע את קובץ האודיו בסרט וידיאו

הטמעת קובץ האודיו מתחילת הסרט ועד סופו

אפשרות זו מאפשרת להטמיע את כל קובץ האודיו לאורך כל הסרט – מתחילתו ועד סופו. יש לבחור בלשונית בית באפשרות הוספת מוזיקה, לאתר את קובץ האודיו הרצוי ולהוסיפו לפרויקט. לסיום התהליך ויצירת סרט הוידיאו הכולל תיאורי אודיו יש ללחוץ על שמור סרט בלשונית בית ולבחור בשמירה למחשב (או באפשרות מועדפת אחרת בהתאם למטרת הפרויקט). לאחר מכן יתחיל תהליך שמירת הסרט שעשוי להימשך מספר שניות או דקות – בהתאם לאורך הסרט.

הוספת קובץ האודיו מנקודה נוכחית

ניתן להוסיף קובץ אודיו מנקודת זמן נוכחית. יש להפעיל את סרט הוידיאו, להגיע לנקודת הזמן הרצויה ולהשהות את הקרנת הסרט. בלשונית בית יש לבחור ב"הוספת מוזיקה" ובתת התפריט שייפתח לבחור באפשרות "הוספת מוזיקה מנקודה נוכחית…". יש לאתר את קובץ האודיו הרצוי ולהוסיף אותו לפרויקט. לאחר מכן יש לשמור את הסרט בתצורה המועדפת כפי שהוסבר בסעיף הקודם.

אם ברשותכם סרט וידיאו אחד ארוך וכמה קובצי אודיו המתארים קטעים שונים בסרט האודיו ניתן להוסיף כמה קובצי אודיו לסרט אחד. כדי לעשות זאת בצעו את השלבים הבאים

  1. בחרו את סרט הוידיאו.
  2. הוסיפו מוזיקה מנקודת ההתחלה או מנקודה נוכחית, בחרו את הקובץ והוסיפו אותו.
  3. המשיכו להקרין את הסרט ובהגיעכם לזמן בו תרצו להוסיף קובץ אודיו נוסף, השהו את הקרנת הסרט ובחרו בהוספת מוזיקה מנקודת זמן נוכחית, אתרו את קובץ האודיו הנוסף והוסיפו אותו לפרויקט.

כלי מוזיקה ווידיאו

לאחר שהוספתם סרטי וידיאו ואודיו ניתן להשתמש בכלי וידיאו ואודיו לצורך שליטה על מאפייניהם. בשורת הכותרת תוכלו למצוא שתי לשוניות כלי מוזיקה וכלי וידיאו.

בלשוניות אלה ניתן לקבוע בין השאר את עצמת השמע, עצמת העמעום, קביעת נקודת ההתחלה והסיום, חיתוך ועוד.

היתרון של יוצר הסרטים הוא ממשק משתמש ידידותי, נגיש ואפשרות שימוש בתוכנה ללא עלות. אני מקווה שמדריך זה יגביר את המודעות לחשיבות שבהנגשת סרטי וידיאו ללקויי ראייה ועיוורים.